Ekoorganik Organik Market
Türkiye'nin Öncü ve Lider Organik MağazasıGüvenilir ÜreticilerSertifikalı Organik Ürünler2007'den beriYerel Aile İşletmesiBeylikdüzü, İstanbul

İlkelerimiz

%100 Sertifikalı Sadece Organik

Ekoorganik olarak sadece sertifikalı organik ürünlerin satışını yapıyor, çalıştığımız üreticilerden de sadece organik ürün üretmesini istiyoruz. Sektörün öncü işletmesi olarak "Sadece Organik" ilkemizi, tüketicileri yanıltmadan, gerçek güvenilir organik ürünlere ulaşmalarını, organik üreticileri ve sektörün gelişmesini destekleyen bir sorumluluk olarak görüyoruz.

Etik olarak; “ORGANİK” ibaresini markasında veya pazarlama unsurlarında kullanan bir işletme ve markada organik olmayan ürünlerin üretilmesini ve satılmasını doğru bulmuyoruz. Bir işletme ve markada organik algısı oluştuğunda tüketiciler tarafından tüm ürünlerinin organik olduğu algısı oluşmaktadır. Uzun yıllara dayanan sektör tecrübemiz ve yüzbinlerce tüketiciiyle bire bir kurduğumuz iletişim sonucunda, organik ürün tüketmek isteyen ve talep eden tüketicilere, yaratılan "organik işletme" veya "organik marka" algısıyla organik olmayan ürünlerin de pazarlanmasının, tüketiciyi yanıltıcı ve aldatıcı etkisinin yanında, haksız rekabet oluşturduğu, gerçek organik üretiminin gelişmesini engellediğini, insanların “organik” kavramı hakkındaki algılarını olumsuz etkilediğini görüyoruz.

Bir ürünün “doğal, naturel, katkısız, hormonsuz, saf, köy ürünü, çiftlikten, ev yapımı, sağlıklı” gibi ifadelerle pazarlanması organik olduğu anlamına gelmez. Hiçbir standart ve denetimi olmayan ürünlerin bu ifadelerle pazarlaması yanıltıcıdır ve yasaktır.

“Organik” bilimsel ve hukuki bir kavramdır. Organik üretici ve ürünler bilimsel kriterlere göre düzenlenmiş olan Avrupa Birliği Organik Tarım Mevzuatı doğrultusunda T.C. Organik Tarım Kanunu ve Yönetmeliği çerçevesinde denetlenir. Organik ürünler “görüntüsünden, tadından, kokusundan” anlaşılmaz, bilimsel ve hukuki kriterlere göre laboratuvar analizleri ile tespit edilir.

Bkz: Organik nedir?

Ekoorganik olarak, "organik" ibaresini kullanan bir işletmenin organik olmayan bir ürünün satış ve pazarlamasını yapmaması, organik sertifika için başvuran bir üreticinin sertifikaya konu markanın tüm ürünlerinin organik olması şartının getirilmesi gerktiğine inanıyor, bu yönde mevzuat çalışması yapılmasını öneriyor ve destekliyoruz. Yapılacak mevzuat düzenlemesinin sektörün daha sağlıklı ve hızlı gelişmesini sağlayacağına inanıyoruz.

Güvenilir olmak

Sadece analizleri, denetimleri yapılmış ve belgelendirilmiş Sertifikalı Organik ve Ekolojik ürünlerin satışını yapıyoruz. Üretici ve ürünlerin sertifika denetimlerini yapıyor, eksiği olan yada şüphe duyduğumuz hiçbir üretici ile çalışmıyoruz.

Yaşanan her sorun veya memnuniyetsizlikte %100 müşteri memnuniyeti ilkemiz doğrultusunda müşteri lehine çözüm geliştiriyoruz.

Müşterilerimizin bilgi güvenliği konusunda en yüksek standartlarda önlem alıyoruz. İnternet sitemizdeki ödemelerde kredi kartı bilgilerinizi kesinlikle almıyoruz, bunun yerine banka kuruluşlarının uluslararası güvenli ortak ödeme sayfasına yönlendiriyoruz.

Adil Ticaret

İşimizi adil ve dürüst yapıyor, bu ilkelerimize uygun çalışan üreticileri tercih ediyor ve destekliyoruz. İlkelerimizle uyuşmayan, etik dışı çalışan firmalarla çalışmayı reddediyoruz.

İş ortaklarımız ve çalışanlarımıza karşı olan sorumluluklarımızı tam anlamıyla yerine getiriyoruz.

Ekolojik üretim ve ticaretin, tek amacı “minimum maliyet-maksimum kar” olan vahşi konvansiyonel ticarete karşı sürdürülebilir, adil bir alternatif olduğunu düşünüyoruz. Bu sebeple Ekoorganik, Sadece Organik ilkesiyle kurulmuş, kurulduğu ilk günden beri, ekolojik yaşam bilincinin toplumda yaygınlaşması, organik kavramının doğru anlaşılması, organik farkındalığın arttırılarak tüketicilerin aldatılmasının önlenmesi, organik üreticilerin desteklenmesi ve ürettikleri ürünlerin tüketicilere ulaştırılması, organik üretimin ve tüketimin gelişmesi ve organik ürün çeşitlerinin artmasını desteklemek amacıyla SADECE SERTİFİKALI ORGANİK ürünlerin satışını yapmaktadır.

Çevreye duyarlı

Ekoorganik olarak tüm iş süreçlerimizde en çevreci çözümleri tercih ediyoruz.

Düşük enerji tüketimine sahip alet ve ışıklandırma kullanıyoruz.

Tüm temizlik işlemleri mağazamızda satılan sertifikalı ekolojik temizlik ürünleri ile sağlıyoruz.

Mağazamızda naylon poşet kullanmıyoruz. Müşterilerimize kesekağıdı ve (%100 geri dönüştürülebilir) depozitolu Bez Çanta alternatiflerini sunuyoruz.

Kargo gönderilerinde olabildiğince en çevreci malzemeleri kullanmayı tercih ediyoruz.


Organik Tarım Ekoorganik %100 Organik Market, güvenilir organik üreticilerden sertifikalı organik ürünler. Organik (=ekolojik, biyolojik), üretimde kimyasal girdi kullanmadan, her aşaması kontrollü ve sertifikalı üretim biçimidir. Ekolojik tarımın amacı; toprak ve su kaynakları ile havayı kirletmeden, çevre, bitki, hayvan ve insan sağlığını korumaktır. Organik ürünler “görüntüsünden, tadından, kokusundan” anlaşılmaz, bilimsel ve hukuki kriterlere göre izlenip denetlenerek belgelendirilir. Bir ürünün “doğal, naturel, katkısız, hormonsuz, saf, iyi tarım, köy ürünü, çiftlikten, ev yapımı, sağlıklı” gibi ifadelerle pazarlanması organik olduğu anlamına gelmez. Organik gıda ürünleri, Avrupa Birliği Organik Tarım Mevzuatıyla uyumlu, T.C. Organik Tarım Kanunu ve Organik Tarım Yönetmeliği'ne uygun olarak üretilip, Tarım Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş Organik Sertifika Kuruluşları tarafından laboratuvar analizleri ile denetlenerek sertifikalanır.

Organik Nedir? | Neden Organik? | Organik Tarım Kanunu | Organik Tarım Yönetmeliği | Organik Ürünler | Organik Üreticiler | Organik Markalar | KSK | Organik Sertifikalar

Çerez Politikası için tıklayınız
Sitemizi kullanmaya devam ederseniz, çerez politikamızı kabul ettiğinizi varsayarız.

2007 Ⓒ Ekoorganik tüm hakları saklıdır. İçerik ve Görsellerin İzinsiz Kopyalanması yada Kullanılması Yasaktır.