Ekoorganik Organic Store
Pioneer and Leading Organic Store of TurkeyReliable ProducersCertified Organic ProductsLocal Family Eco StoreSince 2007Beylikduzu, Istanbul

Customer Relations & FAQ

As a family business local eco-store, your feedback is very valuable to us. ♥ You can submit your questions and feedback on the subjects that you cannot find the answer to the following frequently asked questions via the Contact and Feedback Form.

FAQ (Frequently Asked Questions)

Why don't you have a call center? Why can't I reach you by phone?
We are Turkey's most preferred organic store and most visited organic e-commerce site. We receive too many messages and phone calls that it is impossible to answer for us. We are a local family eco-store ♥ We do not have a call center or sales and marketing staff. We tried to answer every subject in frequently asked questions. You can write us via the Contact and Feedback Form for your questions and feedback on subjects that you cannot find the answer. Thank you for your understanding ♥

Can I trust Ekoorganik?
Ekoorganik is a local family eco-store, Turkey's pioneer and leading organic store, best-known, most preferred and recommended by customers, since 2007. You can visit at any time Turkey's largest organic store in Beylikdüzü, Istanbul.

Ürünlerinize güvenebilir miyim? Gerçekten organik mi?
Mağazamızda satışı yapılan tüm ürünler organik sertifikalıdır. Organik, bilimsel ve hukuki bir kavramdır. Organik ürünler, Avrupa Birliği Organik Tarım Mevzuatı ile uyumlu T.C. Organik Tarım Kanunu ve Organik Tarım Yönetmeliği'ne uygun olarak hiçbir kimyasal girdi olmadan üretilip, Tarım Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş Organik Kontrol ve Sertifikasyon Kuruluşları (KSK) tarafından, üretim yeri ve ürünler düzenli laboratuvar analizleri ile denetlenir, izlenebilirlik sistemi oluşturarak üretimin her aşaması kayıt altına alınıp belgelendirilir.

Ürünleriniz doğal, ev yapımı veya köy ürünü mü?
Hayır. Hiçbir standart ve denetim olmadan bu tür ifadelerle ürün pazarlanması tüketicileri yanıltıcıdır ve mevzuata aykırıdır. Bu ifadeleri kullanarak ürün pazarlayan firmaların mevzuata aykırı, kayıtdışı üretim ve satış yaptığını gösterir. Bir ürünün “doğal, naturel, katkısız, hormonsuz, saf, köy ürünü, çiftlikten, ev yapımı, sağlıklı” gibi ifadelerle pazarlanması organik olduğu anlamına gelmez. Mağazamızda satışı yapılan tüm ürünler, Avrupa Birliği Organik Tarım mevzuatı ile uyumlu T.C. Organik Tarım Kanunu ve Yönetmeliği doğrultusunda hiçbir kimyasal girdi olmaksızın organik tarım kurallarına uygun olarak üretilmiş, her aşaması kayıt altına alınmış, yetkili Kontrol ve Sertifikasyon Kuruluşları tarafından bilimsel laboratuvar analizleri ile denetlenmiş ve sertifikalanmıştır.

Ürünleriniz taze mi?
Türkiye'nin en çok tercih edilen organik mağazası olduğumuzdan mağazamızdaki ürünler en fazla bir ay içinde üretici ve tedarikçilerden temin edilmiştir ve çok kısa sürede satılarak yenisi temin edilir.

Sitenizden alışveriş yapmak güvenli mi?
Ekoorganik, 2007 yılından beri Türkiye'nin en tanınan ve tüketicilerin en çok tercih ettiği ve tavsiye ettiği sektörün öncü ve lider organik mağazasıdır. Yüzbinlerce sipariş yüksek müşteri memnuniyeti ile müşterilerimize ulaştırılmıştır. Ekoorganik bir aile işletmesidir ve sadece bir internet sitesi değil aynı zamanda Beylikdüzü'nde bulunan Türkiye'nin en büyük organik mağazasıdır. Dilediğiniz zaman mağazamızı ziyaret edebilirsiniz. Ekoorganik.com internet sitemiz T.C. Ticaret Bakanlığı Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi'ne (ETBİS) kayıtlıdır ve sayfanın en altındaki ETBİS karekoduna tıklayarak kontrol sağlayabilirsiniz. Ekoorganik.com güvenli SSL sertifikasına sahiptir ve tüm bilgiler şifrelenmektedir.

Nasıl sipariş verebilirim?
Üye olduktan sonra ürünleri sepetinize ekleyip tek adımda kolayca sipariş verebilirsiniz.

Sitenizden ödeme yapmak güvenli mi?
Ekoorganik.com internet sitesinde hiçbir şekilde kredi kartı bilgileriniz istenmez, ödeme için TCMB Yetkili ve BDDK Lisanslı Güvenli Ödeme Kuruluşu iyzico güvenli ödeme sayfasına yönlendirilirsiniz.

Kapıda ödeme yapılabiliyor mu?
Kredi kartı ve banka havalesi ödeme seçeneklerimiz mevcuttur. Kargo firmalarının kapıda tahsilat için 10-15 TL gibi çok yüksek komisyon talep etmeleri sebebiyle kapıda ödeme seçeneğimiz yoktur.

Kargo hizmet bedeli ne kadar?
Siparişinizdeki ürünlerin hacim ve ağırlığına göre hesaplanmaktadır. Ambalaj, işçilik ve kargo taşımacılık bedelinin toplamıdır. Sepetinizde yer alan ürünlere göre belirlenmektedir.
Hizmet bedeli nedir? Siparişinizdeki ürünlerin hatasız toplanıp faturalanması, kargoda hasar görmeyecek şekilde tek tek ambalajlanıp hazırlanması, kargo firmasına sevk edilmesi, kapınıza kadar ulaştırılması, müşteri geri bildirimlerine cevap verilmesi, yüzlerce insanın emeğiyle gerçekleşen, meşakkatli ve maliyetli bir hizmettir. Tek tek ürünlerin sarılması için kullanılan ambalaj malzemeleri, kargo kolisi, fatura basımı gibi pek çok sarf malzeme kullanılır. Genellikle sipariş koli boyutlarımız büyüktür ve kargo firmaları, dev şirketlerin aksine, bizim gibi yerel küçük işletmelerden yüksek kargo ücretleri alır.

Sipariş verirsem ne kadar sürede elimde olur?
Ekoorganik olarak stoklu çalıştığımızdan haftaiçi en geç 24 saat içinde siparişinizi hazırlayıp sevk ediyoruz (Kargo firmalarının alım yapmaması sebebiyle Cumartesi-Pazar sevkiyat yapılmamaktadır) Kargoya teslimattan sonraki süreç, adresinizin konumuna, kargo firmasının ve adresinize hizmet veren teslimat şubesinin yoğunluğuna göre değişkenlik göstermektedir. Genellikle 1-3 iş günü içerisinde teslim edilmektedir. Siparişinizin durumunu ve kargo takibini Siparişlerim sayfasından takip edebilirsiniz.

Kargom gecikti, yardımcı olabilir misiniz?
Siparişinizin durumunu ve kargo takibini Siparişlerim sayfasından takip edebilirsiniz. Türkiye'deki kargo firmalarının genel hizmet kalitesi düşüklüğü ve yaşadığımız Covid süreci sebebiyle kargo firmalarında yaşanan aşırı yoğunluktan dolayı zaman zaman bazı şubelerde gecikmeler yaşanmaktadır. Binlerce şube ve onbinlerce personel ile milyonlarca müşteriye zor koşullarda hizmet vermeye çalışan kargo firmalarına yoğunluk sebebiyle ulaşılamadığından Ekoorganik olarak bilgi alma ve müdahale etme imkanımız bulunmamaktadır. Gecikme durumunda lütfen öncelikle kargo takip sayfasından kontrol ediniz, kargo firmasından kaynaklanan bir sorun olduğunu düşünüyorsanız, kargo firmasının çağrı merkezini arayınız ve şikayet kaydı oluşturunuz. Anlayışınız için teşekkür ederiz.

Siparişlerin hasarsız ve eksiksiz gelmesini nasıl sağlıyorsunuz?
Mağazamızda siparişiniz için toplanan ürünler barkod okuyucu ile bilgisayar sistemine okutularak kolinize eklenir, sistem tarafından otomatik kontrolü sağlanır. Ürünler karton ve poşetlerle tek tek emek verilerek personelimiz tarafından ambalajlanır. 2007 yılından beri yüzbinlerce siparişin %99,9'u sağlam ve sağlıklı bir şekilde müşterilerimize ulaşmaktadır.

Kargom hasarlı veya eksik geldi, ne yapmalıyım?
Hasarlı veya eksik kargoları kesinlikle teslim almayınız. Teslim aldığınız koli sayısını mutlaka kontrol ediniz. Kargonuzu teslim almanız durumunda hasarsız ve eksiksiz teslim aldığınızı kabul etmiş sayılırsınız. Siparişlerim sayfasından sipariş durumunuzu, kargo kodunuzu, koli adedini görebilirsiniz.

Nasıl ürün iade edebilirim?
Tarafınıza ulaşan ürün ayıplı çıkması durumunda, iade sebebini yazarak, ürün ve faturanın tüm nüshalarını, MNG Kargo Anlaşma Kodu: 209143313 ile alıcı ödemeli göndermenizi rica ederiz. Ürün tarafımıza ulaştıktan sonra, iade koşullarına uygun olması durumunda (haftaiçi mesai saatleri içinde) en kısa sürede ücret iadeniz gerçekleştirilir ve işletmemizin bir kusuru olması durumunda müşteri memnuniyeti adına gerekli telafi sağlanır.
* Vergi mevzuatı gereğince şahıslar için faturaların tüm nüshalarının iade edilmesi, şirketlerin iade faturası kesmesi gerekmektedir. Faturaların iade edilmemesi durumunda KDV tutarı iade edilemez.
* İadenin MNG Kargo dışında bir kargo ile gönderilmesi durumunda, kargo ücreti iade tutarından düşülür.
* Ürün gönderilmeden iletilen iade talepleri kesinlikle işleme alınmaz.
* Ürünün ayıplı veya bozuk olması durumunda, organik ürün ve gıda güvenliği adına, ürün üreticiye incelenmek üzere iletilip, tarafınıza üretici tarafından bilgi verilmesi talep edilecektir.
* Organik ürünlerin en önemli özelliği böcek zehiri ve koruyucu kimyasallar kullanılmamasıdır. Üretici tarafından yapılan incelemede bozulmanın üretimden kaynaklanmayıp, saklama koşullarından kaynaklandığı tespit edilmesi durumunda ücret iadesi gerçekleştirilmez ve ürün müşteriye alıcı ödemeli gönderilir.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.

Ürünü çöpe attım... Kargo iadesiyle uğraşmak istemiyorum... Ücret iadesi veya yeni ürün istiyorum?
İade kurallarına uygun şekilde tarafımıza iade edilmeyen ürünler için ücret iadesi veya yeni ürün gönderilmesi kesinlikle mümkün değildir. Lütfen bu yöndeki haksız talepte bulunup ısrar ederek bizi zor durumda bırakmayınız.

Ürünü aldığımda bir sorun yoktu ancak iade etmek istiyorum
İşletmemiz için bir ürünü iade alıp tekrar rafa koymak ve satışını yapmak maddi açıdan hiçbir maliyet veya zarar oluşturmaz. Ancak organik ürün ve gıda güvenliği bizim için çok önemlidir ve bu sebeple kesinlikle iade almamaktayız. Mağazamızın dışına çıkan bir ürün çok kısa sürede ısı, güneş, koku, parfüm, kimyasal, virüs ve bakteri gibi organik ürün ve gıda güvenliğini tehlikeye sokacak etkilere maruz kalabilir. Bu sebeple organik ürün ve gıda güvenliğini sağlamak adına mağazamızın dışına çıkan bir ürün kesinlikle iade alınmaz. Sizler de tüketici olarak mağazamızın dışına çıkıp iade edilmiş bir ürünü almak istemezsiniz diye düşünüyoruz.

Ürünleriniz bozulup, böceklenir mi?
Organik ürünlerin en temel özelliği böcek zehiri ve kimyasal koruyucu kullanılmamasıdır. Doğa ve toprakta sayısız böcek bulunur. Organik olmayan ürünler tarlada böcek zehiri ve yabani ot öldürücü kimyasallar ile ilaçlanır, hasat edildikten sonra fumigasyon odalarında kimyasal gaz ile içindeki tüm böcek, böcek yumurtası ve larvaları, mantar ve bakteriler yok edilir. En son kimyasal koruyucular eklenir. Üretimin her aşamasında kullanılan bu zehir ve kimyasallar doğa ve insan sağlığı için zararlıdır. Organik ürünlerde bu işlemlerin hiçbiri yapılamadığından ürün ne kadar taze olursa olsun üründe gözle görülmeyen yumurta ve larvalar canlanarak zaman zaman böceklenme gerçekleşir. Organik ürünler koruyucu içermediklerinden uygun olmayan koşullarda saklanması durumunda bozulma gerçekleşebilir.

Böceklenen veya bozulan ürünü iade edebilir miyim?
Organik ürün ve gıda güvenliği bizim için çok önemlidir. Mağazamızdan alır almaz böcekli veya bozuk çıkan ürünleri lütfen atmadan hemen iade ediniz. Hem organik ürün ve gıda güvenliği adına ürünü inceleme hem de ürün değişimi veya ücret iadesi ile telafi etme imkanı buluruz. Organik ürün ve gıda güvenliği adına ürünün üreticinin gıda mühendisleri tarafından incelenmesi ve ilgili partinin kontrol edilmesi çok önemlidir. Alındıktan bir süre sonra müşteride bozulan veya böceklenen ürünler saklama koşullarını bilmemiz mümkün olmadığından ve organik ürünlerin doğası gereği çok kolay bozulup böceklenebileceğinden kesinlikle iade alınmaz.

Fark etmeden böceklenmiş bir ürün tükettim, zararı var mıdır?
Böceklenme bozulma değildir. Böceklenmenin veya yanlışlıkla böceklenmiş bir ürünü tüketmenin insan sağlığı açısından hiçbir zararı yoktur. Böceklenmiş ürünü suda yıkayıp ayıklayarak gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz, büyüklerinize sorarsanız binlerce yıl kendi ürettikleri ürünlerin de böceklendiğini ve temizleyerek tükettiklerini öğrenebilirsiniz. Bozulmuş veya son kullanma tarihi geçmiş bir ürünü kesinlikle tüketmeyiniz.


Türkiye Organic Agriculture Organic is a controlled and certified agriculture and production method without using chemical inputs. The purpose of ecological agriculture is to protect the environment, plant, animal and human health without polluting the soil, water resources and air. Organic is scientific and legal concept. Marketing of a product with expressions such as "natural, additive-free, hormone-free, pure, village product, from the farm, homemade, healthy" does not mean that it is organic. The organic food products in Ekoorganik Organic Store are in line with the European Union Organic Agriculture Legislation, and produced in accordance with the Organic Agriculture Law and Regulation of Turkish Republic and has been certified by the Organic Certification Bodies authorized by the Ministry of Agriculture, after being inspected by laboratory analyzes.

What does Organic mean? | Why Organic? | Organic Agriculture Law | Organic Regulation | Organic Products | Certificators | Organic Certificates | Organic Producers | Organic Marks

Cookie Policies
If you continue to use this site we will assume that you agree to our usage of cookies.

2007 Ⓒ Ekoorganik All Rights Reserved.